• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
מחקרים

תוצאי אנצפליטיס בילדים במדינות אפריקה שמדרום לסהרה

נמצא כי זיהומים במערכת העצבים המרכזית ומחלות מטבוליות מורשות הינן הסיבות העיקריות לאנצפליטיס קשה בילדים, וכי שיפור ביכולות האבחנתיות של מצבים אלו יכול להביא להטבה משמעותית בתוצאים

מטרת המחקר הייתה לבחון האם מחלות נגיפיות, חיידקיות, מטבוליות ואטואימוניות מתפספסות בתהליך אבחון שגרתי עבור ילדים המתגוררים באפריקה שמדרום לסהרה המתייצגים עם אנצפלופתיה חריפה וחמורה.

במחקר נכללו 134 ילדים (בגילאי שישה חודשים ועד 18 שנים) שהתייצגו עם קומה שלא בעקבות חבלה או סטטוס אפילפטיקוס באחד מארבעה מרכזים רפואיים באוגנדה, מלאווי ורוואנדה בין השנים 2015-2016. עבור 117 מהנבדקים, ניתן היה להרחיב את הבירור השגרתי בעזרת מבדק כמותני של תגובת שרשרת של פולימראז (quantitative Polymerase Chain Reaction - qPCR), עבור נגיפים חיידקים ומרכיב ריבוזום 16s, מטהגנומיקה, מטבולומיקה לא מסויימת ובדיקות סקר אימונוהסיטוכימיות למחלות אוטואימוניות.

תוצאות המחקר הדגימו כי לאחר ביצוע בדיקות משלימות זוהו 14 (12%) נבדקים עם אנצפליטיס ממקור נגיפי, שמונה (7%) עם זיהומים חיידקיים של מערכת העצבים המרכזית וארבעה (4%) עם ממחלה מטבולית מורשת (Inherited Metabolic Disorder - IMD). לא זוהה אף מקרה של אנצפליטיס ממקור אוטואימוני. נצפתה עליה בסיכון לתוצאים ירודים עבור נבדקים שנזקקו לבדיקות נוספות לזיהוי הגורם לאנצפליטיס (יחס סיכונים מתוקנן של 3.59, רווח בר-סמך של 90%, 1.57-8.36), נבדקים עם זיהום נגיפי במערכת העצבים המרכזית (יחס סיכונים מתוקנן של 7.91, רווח בר-סמך של 90%, 2.49-30.07) ומטופלים עם IMD (יחס סיכונים מתוקנן של 9.1, רווח בר-סמך של 90%,1.37-110.45).

מסקנת החוקרים הייתה כי זיהומים חיידקיים ונגיפיים במערכת העצבים המרכזית ו-IMD מהווים סיבות שכיחות לאנצפלופתיה חדה וחמורה בילדים במדינות אוגנדה, מלאווי ורוואנדה אשר מתפספסות בבדיקות האבחנתיות בהם משתמשים בשגרה והינם קשורים לתוצאים ירודים. שיפור ביכולות האבחנתיות באזורים אלו יכול להביא לשיפור בתוצאי המחלה.

מקור:

Edridge A, Namazzi R, Tebulo A, Mfizi A, Deijs M, Koekkoek S, de Wever B, van der Ende A, Umiwana J, de Jong MD, Jans J, Verhoeven-Duif N, Titulaer M, van Karnebeek C, Seydel K, Taylor T, Asiimwe-Kateera B, van der Hoek L, Kabayiza JC, Mallewa M, Idro R, Boele van Hensbroek M, van Woensel JBM. Viral, Bacterial, Metabolic, and Autoimmune Causes of Severe Acute Encephalopathy in Sub-Saharan Africa: A Multicenter Cohort Study. J Pediatr. 2023 Jul;258:113360. doi: 10.1016/j.jpeds.2023.02.007. Epub 2023 Feb 23. PMID: 36828342.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנצפלופתיה,  זיהומים במערכת העצבים המרכזית,  מחלות אוטואימוניות,  מחלות מטבוליות
תגובות