• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
מחקרים

גורמי הסיכון הנקשרים עם אפילפסיה בילדים הסובלים ממומי לב

ניתוחי לב בסיכון גבוה נקשרו עם אפילפסיה בילדים עם מומי לב, אשר פעמים רבות התבטאה כפרכוסים אוטונומיים. כמו כן, היפופלזיה של החדר השמאלי נקשרה במיוחד עם התפתחות של אפילפסיה

24.07.2023, 13:17
20 סיגריות ביום ומומים מולדים בלב. אילוסטרציה

ילדים עם מומי לב מולדים (CHD) נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של אפילפסיה בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. עם זאת, עד כה לא נערך אפיון מפורט של אפילפסיה הקשורה ל-CHD. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Pediatric Neurology', מטרת החוקרים הייתה לקבוע את גורמי הסיכון להתפתחות של אפילפסיה הקשורה ל-CHD, וכן להבהיר את מאפייניה של אפילפסיה זו.

החוקרים ערכו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי, ולצורך כך התבססו על רשומותיהם הרפואיות של ילדים אשר נולדו בין ינואר 2006 לדצמבר 2016 ואובחנו עם CHD. כלל החולים עברו ניתוחי לב בבית החולים האוניברסיטאי אוקיאמה ביפן, והיו תחת מעקב עד גיל 3 לכל הפחות. החוקרים השתמשו באנליזת רגרסיה לוגיסטית מרובת משתנים על מנת לקבוע את הגורמים אשר נקשרו באופן מיוחד עם היארעות של אפילפסיה. כמו כן, החוקרים בדקו את הנתונים הקליניים על מאפייני ההתקפים בחולים שפיתחו אפילפסיה.

במסגרת המחקר נאספו נתוניהם של 1,024 חולים בסך הכל, כאשר 41 (4.0%) מתוכם פיתחו אפילפסיה. המצאות של מחלה בסיסית (יחס הסיכויים, 2.413; רווח בר-סמך של 95% 1.150-4.883), השתייכות לקטגוריה 2 לפי סולם ה-Society of Thoracic Surgeons-European Association for Cardio-Thoracic Surgery (יחס הסיכויים, 4.373; רווח בר-סמך של 95%, 1.090-29.150) והשתייכות לקטגוריה 5 בסולם זה (יחס הסיכויים, 10.385; רווח בר-סמך של 95%, 1.717-89.016) נקשרו באופן מובהק עם היארעות של אפילפסיה. מתוך 41 חולי אפילפסיה, 15 (כולל 9 שאובחנו עם hypoplastic left heart syndrome) סבלו מפרכוסים מוקדיים עם שינוי במצב ההכרה (focal impaired awareness seizures) שצוינו כפרכוסים אוטונומיים המלווים בהקאות, אשר עשויים לחמוק מזיהוי מתאים.

לסיכום, ממצאי החוקרים מדגימים כי היסטוריה של ניתוחי לב בסיכון גבוה והיפופלזיה של החדר השמאלי של הלב נקשרו עם התפתחות של אפילפסיה בילדים עם CHD. כמו כן, נמצא כי פרכוס אוטונומי המלווה בהקאות מהווה תסמין חשוב בילדים אלו.

מקור:

Epilepsy in children with congenital heart disease: risk factors and characteristic presentations. Takashi Shibata,Maiko Kondo,Yosuke Fukushima,Mari Akiyama,Tomoyuki Akiyama,Teruko Morooka,Kenji Baba,Shinichi Ohtsuki,Hirokazu Tsukahara,Shingo Kasahara,Katsuhiro Kobayashi. Pediatric Neurology. Available online 13 July 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  אפילפסיה,  מומי לב מולדים,  פרכוסים,  אפילפסיה בילדים
תגובות