• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
חדשות

מחקר ב"ספרא" מצא סמן מוקדם לאבחון אוטיזם לפני גיל שלוש

מחקר בקרב 300 ילדים במכון להתפתחות הילד ב"ספרא" מגלה: קושי בביצוע משימות ויזו-מוטוריות, הדורשות תיאום עין-יד, מתאים לשמש כאינדיקציה מוקדמת לאבחון אוטיזם

החוקרים בדקו את יכולתם של הילדים באחיזת חפצים עדינים ויכולות הקשורות בתיאום עין-יד, כמו סידור קוביות במבנה מסוים. אילוסטרציה: שאטרסטוק

ילדים עם אוטיזם מגיעים, בדרך כלל, לאבחון במכון להתפתחות הילד בעקבות זיהוי בעיות תקשורתיות סביב גיל שלוש. הזיהוי מתבצע על פי רוב על ידי ההורים או אנשי החינוך בסביבתם. במכון להתפתחות הילד בבית החולים ספרא לילדים, במרכז הרפואי שיבא, התגבשה ההבנה המקצועית כי פעמים רבות מאפיינות את הילדים, עם עיכוב התפתחותי בכלל ואוטיזם בפרט, גם קושי במוטוריקה עדינה. ההבנה הובילה למחקר חדש שמטרתו לבדוק האם בעיות מוטוריות ייחודיות עלולות להצביע מוקדם יותר, סביב גיל שנה עד שנתיים, על אבחון של  אוטיזם אצל הנבדקים. המחקר העלה מסקנות מפתיעות.

 המתודה – ביג דאטה

החוקרים השתמשו בתוכנת ביג דאטה בשם MEDI-CLONE ודרכה נסרק מידע על 7,000 ילדים שנבדקו ואובחנו במכון בעשור האחרון. מתוכם נבחרו 300 ילדים מתחת לגיל שלוש, מרביתם עם קשיים במוטוריקה עדינה. מוטוריקה עדינה מתארת את פעילות השרירים הקטנים בכף היד המשמשים לתפעול חפצים ולתפקוד בפעילויות יומיומיות, כמו אחיזה של כפית או צבע או בניית מגדל קוביות

המחקר, שטרם עבר ביקורת עמיתים והוצג בכנס לחקר האוטיזם שנערך לאחרונה באוניברסיטת בן גוריון, השווה בתוך קבוצת הילדים שחולקה לשתי קטגוריות: 260 ילדים עם אוטיזם ו-80 ילדים עם עיכוב התפתחותי כללי, ללא אוטיזם, בבחינת הסוגיות הבאות: האם ניתן לזהות בעיות במוטוריקה העדינה מתחת לגיל שלוש אצל ילדים בכל אחת מהקבוצות; האם לילדים על הרצף האוטיסטי מופיעה תבנית עיכוב מוטורי שונה מזו של ילדים עם עיכוב התפתחותי כללי; האם זיהוי תבנית עיכוב מוטורי ייחודית לילדים על הרצף האוטיסטי יכולה להיות סמן מוקדם לאבחון אוטיזם בעתיד.

במחקר בדקו בקרב הילדים משתי הקבוצות את יכולתם באחיזת חפצים עדינים ובהמשך גם יכולות הקשורות בתיאום עין-יד, באמצעות משימות כגון הכנסת כפית לכוס או סידור קוביות במבנה מסוים.

מסקנות חדשות

במחקר עלה כי שיעור הילדים עם עיכוב במוטוריקה העדינה בשתי הקבוצות היה דומה – כ-70%, אבל, וכאן הגילוי המשמעותי, ילדים שאובחנו עם אוטיזם הצליחו פחות באופן מובהק במשימות שדרשו קשר יד עין ביחס לילדים עם עיכוב התפתחותי כללי. יתר על כן, בקרב 20% מהילדים מהקבוצה של הילדים האוטיסטים, נצפתה תבנית לא תקינה בביצוע משימות ויזו-מוטוריות (לעומת משימות מוטוריות בלבד), כשנה ויותר לפני שאובחנו עם אוטיזם.

לדברי החוקרים, זיהוי תבנית זו יכול לאפשר כסמן מוקדם לאבחון אוטיזם, בגילאים שבין שנה לשנתיים ובכך לשפר את יכולת האבחון המוקדם של אוטיזם של ילדים בגיל הרך.

נושאים קשורים:  התפתחות הילד,  בית החולים ספרא לילדים,  אוטיזם,  אבחון אוטיזם,  מוטוריקה עדינה,  קשר עין-יד,  חדשות,  מחקרים
תגובות

נשמע מעניין הייתי שמחה לפרוט המטלות הויזואלי מוטוריות

31.07.2023, 18:28

היות ומיקוד הראיה וקשר עין הוא הליקוי הספציפי לאוטיזם ברור שכל מה שקשור לבעיות ויזו-מוטוריות יאפיינו את לקוי התקשורת ולא בהכרח את מכלול הליקויים ההתפתחותיים. ברור שקיים הצורך שבבדיקות הסקר המוקדמות בטיפות חלב יאתרו את הפעוטות שמתקשים בביצוע המשימות האלה כבר בגיל 9 או 18 חד׳!! הבעיה שבטיפות חלב שואלים את האמא האם הילד מבצע משימות אלה ולא בודקות בעצמן ובעיקר לא מתארים איכות של תנועה כי אם רק כמות!! אפשר לאתר סימנים מוקדמים לאוטיזם במסגרת העבודה בטיפת חלב כבר בשנתיים הראשונות אם יודעים מה לחפש!!