• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
חדשות

"שערי צדק": מקרה נדיר של שבץ חוזר בילדה בת ארבע

צנתור מוחי מורכב, תוך שימוש בבלון מיוחד וחומר לסגירת המפרצת, בוצע בפעוטה שסבלה מדימום מוחי קשה | ד"ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירורדיולוגיה התערבותית: "מקרה עם שכיחות של אחד לחצי מיליון ילדים"

ד״ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירורדיולוגיה התערבותית במרכז הרפואי שערי צדק עם הילדה עיילא. צילום: דוברות ביה"ח

זה היה עוד בוקר רגיל במהלכו התארגנה עיילא ליום נוסף בגן הילדים הסמוך לביתה, כשלפתע ללא כל התראה מוקדמת, היא התעלפה. הוריה המודאגים הבהילו אותה למוקד הרפואי המקומי בקלקיליה, שהפנה אותה לטיפול דחוף בבית החולים המקומי בשכם. בבית החולים בשכם הרופאים אבחנו כי ככל הנראה מדובר בתסמונת ברגליה של עיילא.

עיילא שוחררה לביתה במצב טוב להמשך בירור אלא שלפתע מצבה שוב החל להידרדר. אביה מוחמד סיפר על הדקות הקריטיות: "לא ידענו מה הגורם להידרדרות המהירה במצבה ולפתע כל צד ימין שלה השתתק. חזרנו לרופא בקלקיליה שהפנה אותנו לבדיקות הדמיה בבית החולים הממשלתי ברמאללה, שם הרופאים אבחנו גידול סרטני בראש. מצבה המשיך להידרדר והחל אצלה תהליך של כשל כלייתי. החלטתי להעביר אותה לבית חולים ישראלי אחר, שם אותר דימום מוחי מסוכן".

ד"ר יעקב אמסלם, נוירורדיולוג בכיר ומנהל היחידה לנוירורדיולוגיה התערבותית במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, מנוסה בטיפול במקרים המורכבים ביותר בילדים ובתינוקות קטנים מאוד, שטיפל בעיילא, מספר כי במשך שנה שלמה עד להגעתה לבית חולים ישראלי עיילא סבלה מדימום מוחי קשה בהמיספרה השמאלית ומאירועים חוזרים של שבץ מוחי.

עם הגיעה לבית חולים ישראלי אובחנה עם מפרצת מוחית ובוצעה סגירה חלקית של המפרצת באמצעות סלילים, וסטנט מתכתי מאוד צפוף. סטנט זה דורש מתן תרופה לדילול דם, כדי שלא ייווצרו קרישי דם. משום שמדובר בעורק קטן מאוד בעובי של מילימטר וחצי, על אף הטיפול המשיכו אירועים מוחיים חוזרים עד למצב שבו הילדה הפסיקה לדבר והחלה להשתתק בפלג גופה הימני.

"לאחר הערכה מקיפה, גילינו שהסטנט כמעט נסתם לחלוטין יחד עם המפרצת שלא נסגרה עד הסוף. המשמעות היא הפסקה של אספקת דם להמיספרה השמאלית במוח שאחראית על הצד הימני, האחראי על הדיבור וההבנה, מצב מסוכן שעלול להוביל לנכות מאוד קשה וסכנה ממשית לחייה", מתאר ד"ר אמסלם.

לדבריו, "עמדו בפנינו שתי אפשרויות: ביצוע מעקף, טיפול הכרוך בסיכונים רבים או צנתור מוחי מורכב שדורש ניסיון רב מאוד בעורקים זעירים כשל עיילא, שעלולים היו להיקרע. לאחר התייעצות ודיונים הוחלט על ביצוע צנתור מוחי מורכב, במסגרתו נעשה שימוש בבלון מיוחד וחומר לסגירת המפרצת, שבוצעו בהצלחה ללא תופעות לוואי. הדימום פסק לחלוטין ולשמחתנו, בתוך מספר שעות מצבה של עיילא החל להשתפר. בשיתוף פעולה עם ההמטולוגים ביצענו התאמה מדויקת למינון התרופות המתאים למשקלה ולגילה של המטופלת", אומר ד"ר אמסלם.

"שבץ בילדים", מסכם ד"ר אמסלם, "הוא תופעה נדירה מאוד. שבץ חוזר הוא תופעה נדירה אף יותר. מדובר במקרה נדיר, עם שכיחות של אחד לחצי מיליון ילדים. אנו שמחים שנמנע נזק בלתי הפיך. טיפול בילדים דורש התייחסות מיוחדת והתאמה לעורקים הזעירים, תוך התחשבות בגדילה עתידית לאיברים השונים".

כעבור מספר ימים עיילא שוחררה לביתה במצב טוב ושבה לפעילות מלאה.

נושאים קשורים:  ד"ר יעקב אמסלם,  שבץ מוח בילדים,  מקרה נדיר,  בית החולים שערי צדק,  נוירורדיולוגיה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
22.03.2023, 22:21

צמרמוווורת!!
רופא מלאך וילדה ברת מזל..
יא אללה כמה טירוף בעולם הזה
ה' יחון עליך דר יעקב אמסלם!