• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
אפילפסיה

מהן ההשלכות לטווח ארוך של אפילפסיה עמידה לתרופות בקרב ילדים?

המחקר עקב אחר מתבגרים ובוגרים צעירים עם מחלת אפילפסיה עמידה לתרופות ובחן את התוצאים ארוכי הטווח של המחלה במספר רב של תחומים קוגניטיביים

בדיקת EEG בילדה חולת אפילפסיה. צילום: By vasara/ shutterstock

בכתב העת Developmental Medicine & Child Neurology פורסם מחקר שמטרתו להעריך את התוצאים ארוכי הטווח של ילדים עם אפילפסיה עמידה לתרופות (DRE) במספר רב של תחומים קוגניטיביים ולערוך השוואה של המאפיינים השונים בין משתתפים החולקים פרופיל קוגניטיבי דומה.

המשתתפים במחקר היו מתבגרים ומבוגרים צעירים (AYA) שאובחנו כחולים ב-DRE בילדותם, והשלימו הערכה נוירו-פסיכולוגית מקיפה שבחנה את יכולותיהם בתחומי האינטליגנציה, זיכרון, לימודים ושפה בזמן בחינת התאמתם לפעולה כירורגית ובמעקב ארוך טווח בהמשך (4-11 שנים לאחר מכן). במחקר נעשה שימוש באלגוריתם k-מרכזים לניתוח אשכולות, וכך זוהו קבוצות משנה ייחודיות של מבוגרים צעירים המציגות דפוס ייחודי של תפקוד קוגניטיבי בטווח הארוך.

המשתתפים (n = 93; גיל ממוצע 20 שנים וחודש אחד [סטיית תקן: 4 שנים ו-6 חודשים]; 36% גברים) היו במעקב במשך 7 שנים (סטיית תקן: 2 שנים ו-4 חודשים), מתוכם 65% עברו ניתוח כריתה לטיפול באפילפסיה. זוהו שתי תתי-קבוצות עם דפוסים ייחודיים של תפקוד קוגניטיבי, אשר ניתן לסווג באופן כללי כ'קוגניציה לקויה' (45% מהמדגם) ו'קוגניציה ממוצעת' (55% מהמדגם); ציון ה-z הממוצע עבור המדדים הקוגניטיביים במעקב היה 1.86- (סטיית תקן: 0.62) ו-0.23- (סטיית תקן: 0.54) בהתאמה. בין החולים שעברו הליך כירורגי ואלו שלא נותחו נמצא דמיון ביחס ליכולת השליטה על התקפים ולפרופיל הקוגניטיבי שלהם לטווח הארוך. מבוגרים צעירים באשכול הקוגניציה הממוצעת היו בעלי קוגניציה טובה יותר במצבם הבסיסי, האפילפסיה הופיעה אצלם בגיל מבוגר יותר, ונמצאה אצלם שליטה טובה יותר באירועי פרכוס בזמן המעקב.

לסיכום, מצע עצבי לא תקין ושליטה באירועי פרכוס היו קשורים במידה רבה לתוצאים ארוכי טווח בתחומים קוגניטיביים.

מקור: 

Puka, K et al. Developmental Medicine and Child Neurology. 2021 Jun;63(6):690-696. doi: 10.1111/dmcn.14815.

נושאים קשורים:  אפילפסיה,  אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי,  אפילפסיה בילדים,  קוגניציה,  מחקרים
תגובות