• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
ADHD

האם ילדים קטנים יכולים להשתמש בתרופות מוכרות להפרעות קשב וריכוז?

נמצא כי תרופות ממריצות בטוחות בשימוש בטיפול בהפרעות קשב וריכוז ומשיגות שליטה טובה בתסמינים בילדים בגילאי 4 עד 6

הפרעת קשב וריכוז בילדים, ADHD (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הייתה לחקור את הבטיחות ארוכת הטווח והשליטה התסמינית של מתילפנידאט בשחרור ממושך (Extended-Release Methyphenidate)- לאחר הגעה לטיפול מיטבי- בילדים מגילאים 4 ועד 6.

למחקר שתוצאותיו התפרסמו גויסו 90 ילדים בגילאי 4 עד 6 עם הפרעת קשב וריכוז/היפראקטיביות (ADHD) משני מחקרים קיימים על MPH-MLR. תופעות לוואי (Treatment-emergent adverse events - TEAE) ושליטה בתסמינים של ADHD הוערכו בקבוצת בטיחות שכללה 89 משתתפים באמצעות ניתוח מודלים מעורבים.

תוצאות המחקר הדגימו כי רוב תופעות הלוואי בעקבות הטיפול (89.9%), דורגו על ידי החוקרים כקלים עד בינוניים. דווח על מקרה אחד של תופעת לוואי קשה- שלא קשורה לתרופת המחקר. עשרה ילדים לא המשיכו את המחקר בשל תופעות הלוואי. שני ילדים לא המשיכו במחקר עקב ירידה במשקל; אך לא נצפתה עליה בשיעורי הילדים הסובלים מתת משקל. מתחילת המחקר ועד סופו. בסך הכל 18% מהנבדקים ירדו במשקל ו-18% דיווחו על ירידה בתיאבון. ציוני Z של משקל וגובה, ושיעורי משקל-יתר ירדו באופן מובהק מתחילת המחקר ועד סופו. נדודי שינה דווחו על ידי 9% מהנבדקים- מהם אף אחד לא פרש מהמחקר. לא נמצאה ירידה מובהקת באיכות השינה במהלך המחקר. 6.7% מהנבדקים דיווחו על יתר לחץ דם, וגם מהם אף אחד לא פרש מהמחקר. עם זאת נמצא כי לחץ הדם הדיאסטולי בלבד, ולא הסיסטולי, עלה באופן מובהק במהלך תקופת המעקב. שליטה בתסמינים של ADHD נשמרה לאורך כל תקופת המחקר.

מסקנת החוקרים הייתה כי נתונים אלה תורמים להבנת הבטיחות ארוכת הטווח של ממריצים בשחרור ממושך הניתנים לילדים בגילאי 4 עד 6 שנים. הסיכון הנצפה של תופעות לוואי שהובילו להפסקת ההשתתפות במחקר היה כ-11%. תופעות הלוואי לא נמצאו קשורים למינון, ורובם היו של בחומרה קלה עד בינונית. שליטה בתסמינים נשמרה למשך כל תקופת המחקר, שנמשך שנה.

מקור: 

Ann C. Childress, et al (2021) “Long-Term Treatment With Extended-Release Methylphenidate Treatment in Children Aged 4 to < 6 Years”, Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, pre-print. doi.org/10.1016/j.jaac.2021.03.019.

נושאים קשורים:  ADHD,  תרופות ממריצות,  יתר לחץ דם,  מתילפנידאט,  מחקרים
תגובות