• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
אולטרסאונד דופלר

האם קיים קשר בין פתולוגיה של השלייה, זרימת דם במוח ודימום תוך חדרי בילודים פגים?

במחקר זה נבדקה השפעת פתולוגיות שלייה על תוצאים מיילדותיים נוירולוגיים

31.08.2020, 16:20
אולטרסאונד (אילוסטרציה)
אולטרסאונד (אילוסטרציה)

קיימות ראיות הולכות וגוברות התומכות בקורלציה בין דלקת בשלייה לבין שיירים נוירולוגיים בפגים. מטרת המחקר הזה הייתה להעריך את הקשר בין פתולוגיות שלייה, אינדקס התנגדות זרימות בדופלר (RI) מוח ודימום תוך חדרי (IVH) בילודים פגים.

המחקר היה מסוג עוקבה רטרוספקטיבי, נכללו בו ילודים פגים אשר נולדו בין 23 שבועות ו-7\0 ימים עד 32 שבועות ו-7\6 ימים (להתעברות). הילודים נולדו בבית חולים פרקלנד ואובחנו עם פתולוגיות שלייה  באמצעות אולטרסאונד דופלר על מנת להעריך את התוצאים המרכזיים: IVH ומוות.

סך של 255 פעוטות נכללו במחקר ו-166 מתוכם (65%) היו בעלי פתולוגיית שלייה משמעותית אחת לפחות, כאשר הפתולוגיה הנפוצה ביותר הייתה כוריואמניוניטיס. ילודים עם פתולוגיית שלייה היו בעלי הסתברות גבוהה יותר שאימהותיהם סבלו מכוריואמניוניטיס קליני וכן ילודים אלו היו בעלי סבירות גבוהה להיוולד במועד מוקדם מהצפוי.

לא נצפתה קורלציה בין פתולוגיות שלייה ו-IVH או מוות. אנליזה שניונית הדגימה כי RI שנלקח מאולטרסאונד ראש ראשון ושני לא היה שונה בילודים עם IVH.

לסיכום, במחקר זה נצפה שיעור גבוה של פתולוגיות שלייה אך ללא שינוי ב-RI מוח באולטרסאונד או הבדלים בשיעורי IVH או מוות. מחקרים נוספים נחוצים על מנת להתוות את הקשר בין פתולוגיות שלייה, פגיעת החומר הלבן במוח ותוצאים.

מקור:

Christine Pazandak, MD, MPH et al. (2020). Pediatric Neurology. https://doi.org/10.1016/j.pediatrneurol.2020.01.001

נושאים קשורים:  אולטרסאונד דופלר,  שלייה,  תוצאים לאחר הלידה,  פגים,  מחקרים
תגובות