• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
ADHD

הפרעות טיקים והקשר לאיכות חיים נמוכה אצל ילדים והורים ותפקוד משפחתי ירוד

במחקר שנערך, החוקרים הגיעו למסקנה כי לצעירים עם הפרעות טיקים ולהוריהם איכות חיים נמוכה יותר ותפקוד משפחתי ירוד בהשוואה לצעירים ללא הפרעות אלה

10.05.2020, 11:40
ביטויי כעס במשפחה (אילוסטרציה)
ביטויי כעס במשפחה (אילוסטרציה)

הפרעות טיקים כרוניות מופיעות אצל כ-3% מהילדים. תסמינים נוירופסיכיאטרים של הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD), הפרעה טרדנית – כפייתית (OCD), הפרעות חרדה ודיכאון הן נפוצות. החוקרים העריכו את השפעת הפרעות טיקים ותסמינים מלווים על איכות חייהם של המטופלים והוריהם ועל תפקוד המשפחה.

בשני מחקרי חתך, ילדים עם הפרעות טיקים נרשמו באוניברסיטת רוצ'סטר בדרום פלורידה והמידע נותח. כמו כן קבוצת בקרה נרשמה באותה אוניברסיטה. החוקרים השוו את איכות החיים והתפקוד בצעירים ומשפחותיהם של מטופלים עם ובלי הפרעות טיקים. החוקרים העריכו את הקשר בין תסמינים מלווים וההשפעה על איכות החיים של המטופלים והמשפחה בצעירים עם הפרעות טיקים בעזרת אנליזות רגרסיה שונות.

למחקר נרשמו 205 צעירים עם הפרעות טיקים ו-100 לקבוצת הבקרה. איכות חיים פסיכולוגית (P<0.0001) ופיזית (P<0.0001) היו נמוכים בצעירים עם הפרעות טיק בהשוואה לקבוצת הבקרה. חומרת התסמינים של ADHDי(P<0.0001) ודיכאון (P=0.046) היו קשורים לאיכות חיים פסיכולוגית נמוכה יותר בצעירים עם הפרעות טיקים. במשפחות של צעירים עם הפרעות טיקים הייתה איכות חיים נמוכה יותר להורים (P<0.001) ותפקוד משפחתי ירוד (P<0.001) בהשוואה לקבוצת הבקרה. חומרת התסמינים במחלות ADHD,י(P<0.0001),יOCDי(P=0.0004) והפרעת דיכאון (P=0.01) הייתה קשורה בהשפעה חזויה ירודה על המשפחה.

החוקרים הגיעו למסקנה כי לצעירים עם הפרעות טיקים ולהוריהם הייתה איכות חיים נמוכה יותר ותפקוד משפחתי ירוד בהשוואה לקבוצת הבקרה. להשפעת הפרעות טיקים על המשפחה עשויות להיות השלכות משמעותיות על גישות למתן טיפול מקיף למשפחות אלה.

מקור: 

Vermilion, J. et al, (2020) Pediatric Neurology DOI: 10/1016/I.pediatrneurol.2019.12.003

נושאים קשורים:  ADHD,  OCD,  הפרעת דיכאון,  הפרעות טיקים,  איכות חיים,  תפקוד משפחתי,  מחקרים,  הפרעת חרדה
תגובות