• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
ADHD

הקשר בין תרופות ל-ADHD לבין פשיעה

על פי מחקר שנערך בשבדיה, הסיכון לפשיעה בקרב מטופלים המאובחנים כסובלים מ-ADHD נמוך יותר כאשר הם מטופלים בתרופות

03.12.2012, 19:37
פשיעה (אילוסטרציה)
"יש מקום לבחון בראייה מפוכחת ואחראית את ההשלכות לטווח הארוך של הצעד הזה, שמשמעותו הצפת רחובות ישראל בנשק". צילום: אילוסטרציה

כ-5% מהילדים בעולם המערבי מאובחנים כסובלים מ-ADHD, וחלק ניכר מהם מטופלים בטיפול תרופתי. במחקרים קודמים נמצא קשר בין ADHD לבין שיעור פשיעה מוגבר. הפסקה של טיפול תרופתי ל-ADHD היא שכיחה, בעיקר בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים. במחקר המבוקר הגדול ביותר לגבי טיפול תרופתי ל-ADHD, לא נמצאה יעילות בטיפול לטווח ארוך מבחינת מדד לתסמיני ADHD (על פי דירוג של ההורים והמורים).

מחקר זה, שנערך בשבדיה, נועד לבחון את הקשר בין טיפול תרופתי ל-ADHD לבין פשיעה. במסגרת המחקר זוהו משתתפים שנולדו עד 1990 ואובחנו כסובלים מ-ADHD. נתונים לגבי טיפול תרופתי ופשיעה נאספו ממרשמי נתונים לאומיים.

נכללו 16,087 גברים ו-9,569 נשים שאובחנו כסובלים מ-ADHD. בקרב גברים הסובלים מ-ADHD נמצא כי 53.6% נטלו תרופה המיועדת לטיפול ב-ADHD, ו-36.6% הורשעו בביצוע פשע אחד לפחות במהלך המעקב (השיעורים המקבילים במדגם של האוכלוסייה הכללית היו 0.2% ו-8.9%, בהתאמה). בקרב הנשים שאובחנו כסובלות מ-ADHD, נמצא כי 62.7% נטלו תרופה המיועדת לטיפול ב-ADHD, ו-15.4% הורשעו בביצוע פשע אחד לפחות (השיעורים המקבילים באוכלוסיה הכללית היו 0.1% ו-2.2%).

בקרב משתתפים הסובלים מ-ADHD, שיעורי הפשיעה היו נמוכים יותר בתקופות שבמהלכן טופלו בטיפול תרופתי לעומת תקופות שבהן לא טופלו – HR 0.70, 95%CI 0.66-0.75 לגבי גברים, ו-HR 0.78, 95%CI 0.68-0.90 לגבי נשים.

גם בהשוואה בין תקופות עם ובלי טיפול עבור כל מטופל בנפרד ( within patient) נמצא סיכון מופחת לפשיעה בתקופות טיפול (HR 0.68 לגבי גברים, HR 0.59 לגבי נשים, P<0.001).

התוצאה חזרה על עצמה בבחינת סוגי תרופות שונים (סטימולנטים וכן תרופות שאינן שייכות לקבוצה זו), ובבחינת סוגי פשע שונים (פשעים אלימים, פשעים קלים וכדומה).

החוקרים מסכמים כי בקרב מטופלים הסובלים מ-ADHD נמצא קשר הפוך בין טיפול תרופתי לבין הסיכון לפשיעה. יש לשקול השפעה מיטיבה זו של הטיפול מול הסיכון לטיפול יתר ולתופעות לוואי.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

Lichtenstein et al.; Medication for Attention Deficit–Hyperactivity Disorder and Criminality, N Engl J Med. 2012 Nov 22;367(21):2006-14

נושאים קשורים:  ADHD,  פשיעה,  טיפול תרופתי,  סטימולנטים,  מחקרים
תגובות
Dr M.Y
11.12.2012, 23:46

ידוע שבין עבריני תנועה יש הרבה חולי ADD. אני חושב שבקרוב חברות ביטוח ידרשו מחולי ADD חובת טיפול בדומה לחולי Epilepsia כתנאי למימוש פוליסה לנהגים ויותר מזה כדור יחול לעבור לר. מטפל כאחראי על דיווח לרשויות ורישום תרופה.אם ברישיון נהיגה רשום חיב משקפיים יצוין גם שחייב Ritalin .