• יו"ר: פרופ' יורם נבו
  • מזכירת האיגוד: ד"ר איילת הלוי
  • גזבר האיגוד: פרופ' אלי שחר
  • חבר ועד: ד"ר עדי ארן
  • חברת ועד: ד"ר אנדראה ניסנקורן
  • חברת ועד: פרופ' אביבה פתאל
פיגור שכלי

Exome sequencing ככלי אבחנתי לסובלים מנכות אינטלקטואלית

שימוש ב-Exome sequencing הוביל לאבחנה ברורה של הגורם לנכות אינטלקטואלית ב-16 מתוך 100 משתתפים שעברו עיבוד אבחנתי נרחב טרם השתתפותם במחקר

02.12.2012, 09:32

כ-0.5% מהאוכלוסייה במדינות המערב סובלת מנכות אינטלקטואלית חמורה (הידועה גם כפיגור שכלי). האבחנה מבוססת על IQ נמוך מ-50, מגבלה משמעותית בפעילויות יום-יומיות, וכן איחור התפתחותי בילדות המוקדמת. חלק מהגורמים לנכות אינטלקטואלית חמורה הם נרכשים (כגון זיהומים או אספיקסיה בלידה), אולם במדינות מפותחות נראה כי במרבית המקרים הגורמים הם גנטיים. בכ-60% מהמקרים הגורם אינו ברור, והבנה טובה יותר של הגורם הגנטי יכולה לסייע בקביעת הפרוגנוזה, בטיפול, במניעת בירור פולשני מיותר ובאבחון טרום לידתי בקרב קרובי משפחה. שיעור גבוה של מוטציות אלו דה-נובו בקרב הסובלים מנכות אינטלקטואלית, כמו גם הופעתה הספורדית, תומכים בהשערה כי מוטציות דה-נובו הן גורם חשוב להופעתה.

במחקר זה, שנערך בהולנד, נעשה ניסיון לברר את תרומתה של שיטת Exome sequencing לאבחון הגורם לנכות אינטלקטואלית. מדובר בשיטה הניתנת לביצוע באופן אוטומטי, ולכן ניתן לשלב אותה בתהליך האבחנה. נכללו 100 משתתפים הסובלים מנכות אינטלקטואלית חמורה, שעברו טרם השתתפותם עיבוד אבחנתי נרחב מבלי שזוהה גורם גנטי או גורם אחר לנכות. בהמשך בוצע ריצוף של האזור המקודד במעל 21,000 גנים.

זוהו 79 מוטציות דה-נובו, אצל 53 משתתפים. 10 מוטציות זוהו בגנים שפגיעה בתפקודם ידועה כקשורה בנכות אינטלקטואלית. בנוסף זוהו 3 מוטציות בגנים בכרומוזום X, אשר פגיעה בתפקודם ידועה כקשורה בנכות כזו, שהועברו מהאם. אצל 22 משתתפים זוהו מוטציות דה-נובו בגנים שפגיעה בתפקודם עשויה לגרום נכות אינטלקטואלית. מוטציות דה-נובו בשלושה מאותם גנים זוהו גם בקבוצת תיקוף של 10 משתתפים בעלי פנוטיפ דומה.

החוקרים מסכימים כי שימוש בשיטת Exome sequencing הוביל לאיתור גורם גנטי לנכות אינטלקטואלית אצל 16% מהמשתתפים. בחלק מהמקרים הוביל האבחון לטיפול ספציפי כגון דיאטה קטוגנית שהוצעה למשתתף שנמצאה אצלו מוטציה בגן מסוים, או טיפול אנטי-אפילפטי מסוים שהוצע למשתתף שנמצאה אצלו מוטציה בגן אחר, כיוון שטיפול זה ידוע כמשפר את השליטה בפרכוסים ואת התפקוד האינטלקטואלי במקרים של פגיעה בגן מאותה משפחה.

לדברי החוקרים, התוצאות מדגימות כי Exome sequencing יכול להיות חלק מהעיבוד האבחנתי למטופלים הסובלים מנכות אינטלקטואלית חמורה ללא גורם ברור, שכן יעילותו האבחנתית (diagnostic yield – על פי מחקר זה 16%) דומה לזו של שיטות מקבילות כגון chromosomal analysis, והיא עשויה לעלות עם התקדמות הטכנולוגיה וזיהוי גנים נוספים כגורמים לנכות אינטלקטואלית.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:

de Ligt et al.; Diagnostic Exome Sequencing in Persons with Severe Intellectual Disability, N Engl J Med. 2012 Nov 15;367(20):1921-9.

נושאים קשורים:  פיגור שכלי,  כות אינטלקטואלית,  מוטציות,  exome sequencing,  מחקרים
תגובות